Ranking TOP 4 - najlepsze szelki dla psa

Ranking TOP 4 - najlepsze szelki dla psa

Szelki dla psa świetnie sprawdzają się zarówno podczas spokojnych spacerów, jak i ambitniejszych sposobów spędzania wolego czasu. Jeśli są dobrze dopasowane i prawidłowo założone, pozwalają na kontrolowanie zachowania pupila, jednocześnie nie wywołując u niego dyskomfortu. 

Przeczytaj również, jaką wybrać smycz dla psa?

Dlaczego warto wybrać szelki dla psa?

Zdrowe szelki dla psa to produkty odpowiednio dobrane do jego wagi, postury oraz zachowania. Dlaczego warto wybrać szelki dla psa? Bo dzięki nim nacisk na grzbiet pupila bezpiecznie się rozkłada, chroniąc go np. przed uciskiem szyi. Prawidłowo założone pozwalają też na kontrolę ras, u których obroża zwyczajnie się nie sprawdza, np. ze względu na zbyt krótką szyję. W szelkach psy zazwyczaj czują się również swobodniej. 

Jak założyć szelki psu?

Założenie szelek psu nie powinno stanowić większego wyzwania. Proces rozpoczynamy od przednich łap, a następnie zapinamy uprząż na grzbiecie, na wysokości łopatek. Większość produktów wyposażona też w wygodne zapięcia regulowane, dzięki czemu ich wielkość możemy dostosować do pupila. Pamiętajmy jednak, że nie mogą być one zbyt luźne lub za ciasne. Powinny gwarantować psu maksymalną swobodę ruchów, jednocześnie nie spadając nawet podczas biegu. 

spacer z psem dziewczyna park

Szelki czy obroża dla psa? Zalety i wady obu rozwiązań

Wielu psich rodziców zadaje sobie pytanie, czy dla ich pupila lepsze będą szelki, czy obroża. Większość głosów przemawia za szelkami, są jednak sytuacje, w których to ta druga opcja może okazać się lepsza. Warto zawsze rozważyć je obie, a następnie wybrać tę, która lepiej odpowiada na potrzeby konkretnego zwierzęcia. Szelki czy obroża dla psa? Zaletom i wadom obu rozwiązań przyjrzyjmy się dokładniej. 

Zalety i wady szelek dla psa

Największą zaletą szelek jest to, że nacisk nie jest skumulowany w jednym miejscu. Dzięki temu pupil jest bezpieczny, a jednocześnie jesteś w stanie nad nim zapanować. To rozwiązanie dobrze się sprawdza w przypadku zwierząt, które nie mogą lub też nie chcą nosić obroży. Twój czworonóg może w nich towarzyszyć Ci np. podczas biegania, bez obaw o jego komfort. 


Wszystko to nie oznacza jednak, że szelki nie mają wad. W ich przypadku zapanowanie nad psem jest trudniejsze, szczególnie przy dużym zwierzęciu. Rozłożenie siły nacisku może sprawić, że przestanie być on jasnym sygnałem. Trudno jest także idealnie dobrać ich rozmiar, a zła regulacja doprowadzić możne do otarć. Ponadto często szelki nie są dobrze przystosowane do rozmiarów najmniejszych piesków. 

pies na szelkach i smyczy leży na trawie pethomer

Zalety i wady obroży dla psa

Wielu osobom wydaje się, że obroże dla psa nie mają zalet. Rzeczywiście mogą być niebezpieczne, ale pozwalają na większą kontrolę nad czworonogiem. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w przypadku silnych ras, które lubią się wyrywać. Dobre są też do nauki chodzenia na smyczy. Warto wspomnieć również o obrożach ozdobnych, które mogą swobodnie wisieć na szyi psa, będąc np. miejscem na zawieszenie identyfikatora. 


Główną wadą obroży jest ich ucisk na szyję i krtań psa, szczególnie w przypadku gwałtownych zrywów. Często wywołują też dyskomfort, a źle dobrany rozmiar może powodować obtarcia, czy nawet prowadzić do problemów z przełykaniem i oddychaniem. 

Rodzaje szelek dla psa - ranking TOP 4 typów produktów

Szelki dostępne na rynku różnią się nie tylko rozmiarem i wyglądem, ale również przeznaczeniem. Oczywiście zawsze musisz je dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim wielkość swojego psiaka, jego budowę oraz własne preferencje. Przygotowaliśmy jednak ranking TOP 4 typów produktów, które cieszą się szczególną popularnością. Prezentowane przez nas rodzaje szelek dla psa uważane są za bezpieczne, wygodne dla pupila i jego rodzica, a także odpowiednio spełniają swoje zadania. 

Szelki typu „Guard”

To zdrowe szelki dla psa o masywnej budowie. Mają dwa paski dystansujące, które sprawiają, że paski boczne są odpowiednio rozsunięte. Dzięki temu nie wpijają się w ciało czworonoga. Ten typ dostępny jest też w wersji szelek bezuciskowych dla psa. Opinie na ich temat są bardzo pozytywne, bo gwarantują efektywną redukcję nacisku. 

szelki guard dla psaSzelki norweskie

Szelki norweskie uważane są za jeden z najwygodniejszych modeli dostępnych na rynku. Łatwo się je zakłada i nie ograniczają w żadnym stopniu ruchów pupili. Mają napierśnik połączony z podbrzusznikiem, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort. Dodatkowo na grzbiecie mają rączkę, przydającą się np. podczas trenowania większych psów. 

szelki norweskie dla psa amiplay pethomerSzelki dla psa, który ciągnie

W przypadku psów, które bardzo ciągną lub dopiero uczą się chodzić na smyczy, sprawdzą się szelki szkoleniowe, nazywane „easy walk”. Są zapinane z przodu, dzięki czemu każda próba ciągnięcia opiekuna kończy się zwróceniem w jego stronę. W ten sposób możesz nauczyć czworonoga chodzić na luźnej smyczy i odpowiednio zachowywać się w czasie spacerów. 

Szelki spacerowe

Spacerowe szelki dla psa to tzw. typ step-in. Tradycyjnie zakładane są na przednie łapy, a zapinane na grzbiecie. Najczęściej wykonane są z przyjemnych w dotyku materiałów i można je łatwo regulować. Są wygodne i uniwersalne, bez problemu więc możesz założyć je psu podczas spaceru po mieście, jak i dłuższego wypadu do parku. 

szelki dla psa

Jakie są najlepsze szelki?

Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie są najlepsze szelki dla psa? Grunt to dostosować je do rozmiarów pupila, jego potrzeb i Twoich wymagań. Jeden z wyżej wymienionych topowych typów szelek na pewno będzie odpowiadał Twojemu czworonogowi.


Zwróć uwagę na to, że nasz ranking przedstawia typy produktów, a nie konkretne marki. Zacznij więc od ustalenia priorytetów - zarówno swoich, jak i swojego pupila. Następnie wybierz odpowiedni rodzaj produktu, który będzie dla Was najlepszy. Dopiero potem zacznij przeglądać najpopularniejsze mark i ceny. Pamiętaj przede wszystkim, by wybierać szelki:

  • wykonane z najwyższej jakości materiałów; 
  • trwałe; 
  • wygodne dla psa i odpowiednio dopasowane do jego rozmiarów; 
  • szczycące się ceną adekwatną do jakości;
  • wygodne do zakładania i ściągania. 

Jakie są najlepsze szelki dla szczeniaka?

Najczęściej wybierane szelki dla szczeniaka to typ guard. Gwarantuje on wygodę i komfort noszenia, jednocześnie nie wpływając negatywnie na postawę malucha. Alternatywą są szelki spacerowe, ze względu na łatwość korekcji ich wielkości. 

Jakie szelki najlepsze dla małego psa?

W przypadku małych psów dobrze sprawdzają się szelki bezuciskowe, wykonane z delikatnych materiałów. Nie powodują obtarć i są lekkie, dzięki czemu ich noszenie nie jest męczące. Kluczowy jest w tym przypadku wybór dobrego rozmiaru, bo w przypadku naprawdę małych zwierzaków źle dobrane szelki mogą spadać podczas spaceru czy szalonej zabawy. 

 

Znajdź sprawdzonego Opiekuna dla Twojego psa lub kota na Pethomer.com

 

Źródła: 

  • dogintravel.com
  • poza-domem.pl
  • tiptop24.pl
  • baylabel.pl

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.