Jakie szelki dla psa do auta?

Jakie szelki dla psa do auta?

Czy pies przewożony samochodem musi mieć zapięte pasy? Bezpieczeństwo w czasie jazdy jest niezwykle ważne. Mowa w tej kwestii zarówno o odpowiedniej ochronie czworonoga, jak i kierowcy i innych pasażerów. Wielu psich rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ta sprawa wygląda jednak oficjalnie, od strony prawnej. Liczne zachowania mimo to są jednak intuicyjne, a w ich wykonywaniu pomagają odpowiednie akcesoria. 

Przeczytaj również, jaką wybrać smycz dla psa?


WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Behawiorystka zwierzęca

 

Czy pies w aucie musi mieć pasy?

Ludzie jadący samochodem mają obowiązek mieć przez cały czas prawidłowo zapięte pasy. Jest to wymagane przez obowiązujące w naszym kraju prawo i przepisy ruchu drogowego. Sprawa ta jednak nie dla wszystkich jest tak oczywista w zakresie przewożenia zwierząt. Pod tym kątem jednak również da się znaleźć konkretne przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa pupila w czasie podróży, choć często nie opisują one tej kwestii wprost. 

Pasy dla psa – obowiązek czy zdrowy rozsądek?

Zgodnie z art. 60 Kodeksu Ruchu Drogowego pojazd musi być używany w sposób, który nie będzie zagrażał zarówno osobom przebywającym w jego wnętrzu, jak i poza nim. Nieprzypięty pies w myśl tego zapisu może potencjalnie stwarzać zagrożenie, np. gdy niespodziewanie skoczy na kolana osobie prowadzącej auto. W obliczu takiej sytuacji policjant może być zmuszony do wystawienia kierowcy mandatu w wysokości do 200 zł. 

Kolejnym prawnym zapisem odnoszącym się do tematu przewozu psów w samochodzie jest art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nim transport zwierząt w sposób narażający je na stres i cierpienie, interpretowany może być jako znęcanie się nad nimi. Za takie zachowanie kierowcy może grozić kara grzywny albo nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. 

Biorąc powyższe pod uwagę, czy trzeba mieć pasy dla psa? Obowiązek teoretycznie nie istnieje, bo przepisy nic nie mówią o pasach. Zaniedbanie zasad bezpieczeństwa może mieć natomiast bardzo poważne konsekwencje. 

Oprócz kar pieniężnych i pozbawienia/ograniczenia wolności, ważne są jednak też skutki nieodpowiedzialnego zachowania. Jeśli czworonóg nie zostanie przypięty, w chwili wypadku może uderzyć o drzwi, fotel przed sobą, a nawet wylecieć przed przednią szybę. To tragiczny scenariusz, który jednak powinien psich rodziców motywować do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie każdej podróży autem. 

dag car store.pethomer.com

 Czy pies może jeździć w bagażniku?

Przepisy w Polsce nie regulują szczegółowo, czy pies może jeździć w bagażniku. Podobnie jak w przykładzie opisanym powyżej, działanie takie nie zostało zakazane, uznać więc je można za dozwolone. Ponownie jednak skupić się tu trzeba na odpowiednim przystosowaniu przestrzeni do potrzeb czworonoga oraz prawidłowym zabezpieczeniu go. Podłogę bagażnika warto pokryć matą chłonną lub ulubionym kocem pupila, by czuł się on tam komfortowo. Należy pomyśleć też o przypięciu pupila, by zagwarantować mu bezpieczeństwo.

Jakie szelki dla psa do samochodu?

Szelki dla dużego psa do samochodu oraz dla mniejszych ras są powszechnie dostępne i bez problemu można znaleźć je w internecie w atrakcyjnych cenach. Wybierając najlepszy produkt, należy jedynie sprawdzić jego wymiary i upewnić się, że na pewno będzie wygodny dla konkretnego pupila. Ważne, by był wykonany z trwałych materiałów wysokiej jakości. Wtedy nawet w chwili nagłego, silnego szarpnięcia, nie dojdzie do jego uszkodzenia.

Jak przypiąć psa szelkami w samochodzie? 

Założenie psu szelek do auta nie jest skomplikowane. Działają one tak samo, jak produkty przeznaczone do spacerów. Po zapięciu ich na grzbiecie pupila wystarczy jedynie je wyregulować, by na pewno nie były zbyt luźne i dobrze trzymały ciało zwierzęcia. Istotne jest też to, by nie były zapięte zbyt ciasno. Mogłyby wtedy doprowadzić do otarć, a nawet zranienia w sytuacjach kryzysowych. 

Do szelek przypinana jest krótka smyczka. Odbywa się to przy użyciu silnego karabińczyka. Drugi koniec paska ma specjalną klamerkę, taką samą, jak w przypadku pasów bezpieczeństwa dla zwykłych pasażerów. Wtyka się ją też w to samo miejsce, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. 

Szelki do samochodu dla psa

Poszukując szelek do samochodu dla psa z atestem, warto zwrócić uwagę na produkty szczególnie polecane przez psich rodziców. Zwykle są one wykonane z wysokiej jakości materiałów i cieszą się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Co istotne, są trwałe i traktować je można jako inwestycję na całe lata. 

Lubiane są np. szelki do samochodu dla psa TRIXIE. Kupić je można w różnych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w przypadku niewielkich ras, jak i potężnych czworonogów.  Ich długość jest regulowana, więc mogą więc służyć nawet jako smycz po opuszczeniu przez pupila auta. Zostały obszyte gąbką, dzięki czemu gwarantują zwierzakowi nie tylko maksymalne bezpieczeństwo w czasie drogi, ale też komfort i wygodę. 

szelki do samochodu store.pethomer.com

Akcesoria dla psa do auta

Pasy bezpieczeństwa dla psa do bagażnika czy kabiny pasażerów to niejedyne akcesoria, w które warto się zaopatrzyć jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Oprócz nich przydać się może też m.in.: 

  • mata chłonna – rozłożona na podłodze bagażnika lub na siedzeniu uchroni tapicerkę przed plamami; 
  • pokrowiec na tylną kanapę – zależnie od modelu, może pokrywać nawet całą powierzchnię tylnych siedzeń. W ten sposób łatwo stworzyć bezpieczną i komfortową przestrzeń dla pupila; 
  • podróżne miski – nigdy nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu pupila i karmieniu. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku aut bez klimatyzacji, gdy gorące promienie słońca intensywnie nagrzewają wnętrze pojazdu; 
  • psia apteczka – wycieczki są pełne nieprzewidzianych sytuacji. Warto mieć podstawowe akcesoria na wypadek skaleczenia czy innych zdarzeń;
  • legowisko – dzięki niemu pupil będzie czuł się w drodze bezpiecznie i komfortowo. Jeśli nabierze ochoty, to bez problemu będzie mógł też uciąć sobie krótką drzemkę bez szukania wygodnego miejsca po całym samochodzie. 

Jak przewozić psa w bagażniku?

Zalecane jest oddzielenie przestrzeni bagażnika od kabiny pasażerów specjalną siatką. Dzięki temu w przypadku nagłego hamowania pies niespodziewanie nie zostanie wyrzucony w kierunku przedniej szyby. Dobrze sprawdzają się też pasy bezpieczeństwa dla psa do bagażnika. Zależnie od modelu, przypiąć je można do tylnej kanap. To w przypadku nagłych ruchów auta czy wypadku sprawi, że zwierzę pozostanie bezpieczne w jednym miejscu i o nic się nie uderzy. 

Sprawdzonym sposobem na transport czworonoga w bagażniku jest umieszczenie go w transporterze. Jest on stabilny i stawia, że pies bezpiecznie przebywa w jednym miejscu. Jak przypiąć psa w bagażniku w takim przypadku? Podobnie jak w sytuacji opisanej powyżej, transportery najczęściej zabezpieczyć można przy użyciu specjalnych, samochodowych pasów bezpieczeństwa. Taka „smycz” przypinana jest zwykle w miejsce tradycyjnego pasa dla pasażera, a jej druga część montowana w taki sposób, by transporter – wraz z psem w środku – pozostawał cały czas w bezruchu. 

 

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.

 

Znajdź sprawdzonego Opiekuna dla Twojego psa lub kota na Pethomer.com


Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.